Od czasu pojawienia się Bitcoina kryptowaluty stały się bardzo popularnym tematem na całym świecie. Jeśli jednak uważasz, że jest to dla Ciebie zbyt techniczne, trafiłeś we właściwe miejsce. Czytaj dalej i przekonaj się, że kryptowaluty to nic skomplikowanego!
Spis treści:
ToggleKryptowaluta to rodzaj cyfrowego aktywa, którą tworzy się przy pomocy kodu komputerowego. Działa niezależnie od scentralizowanych systemów bankowych i struktur rządowych.
Za cyfrowymi walutami stoi technologia kryptografii. Służy ona do zabezpieczania transakcji złożonymi matematycznymi algorytmami. W styczniu 2009 roku wypuszczono Bitcoina – pierwszą i zdecydowanie najbardziej znaną kryptowalutę. Dziś są już ich tysiące i możesz je kupić lub sprzedać na jednej z dziesiątek giełd.
Na początku wykorzystywano kryptowaluty tylko jako cyfrowe pieniądze do zakupu towarów i usług w internecie. Jednak dzisiaj ich potencjał dostrzega coraz więcej inwestorów instytucjonalnych. To sprawiło, że ludzie zaczęli postrzegać je również jako narzędzie inwestycyjne.
W efekcie powstały liczne platformy i aplikacje do inwestowania w kryptowaluty, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie.
Główna różnica między kryptowalutami a walutami fiducjarnymi polega na tym, że te pierwsze wykorzystują technologię blockchain do tworzenia rozproszonej sieci. Można je kupować i sprzedawać jak waluty fiducjarne. Jednak nie wymagają przy tym ingerencji osób trzecich, są bardzo przejrzyste i niepowtarzalne. Handel kryptowalutami odbywa się w sieci peer-to-peer, co czyni go niezależnym od centralnych instytucji finansowych. Warto wiedzieć, jak inwestować w waluty i na co zwracać szczególną uwagę. Nigdy nie wiesz, kiedy taka wiedza Ci się przyda.
Blockchain to nowoczesna technologia, która pozwala bezpiecznie przesyłać dane takie jak transakcje kryptowalutowe. Wyobraź sobie, że każda transakcja to klocek, który łączy się z innymi, tworząc długi łańcuch. Ów łańcuch to właśnie blockchain.
Każdy nowy klocek, czyli blok transakcji, jest dodawany na końcu łańcucha. Dzięki temu mamy pewność, że transakcje są zapisywane w odpowiedniej kolejności. Nad całym procesem czuwa sieć komputerów, które pilnują, aby wszystko przebiegało zgodnie z zasadami.
Co ciekawe, każdy komputer w sieci ma własną kopię całego łańcucha. To trochę tak, jakby każdy miał swój osobisty notatnik, w którym zapisuje wszystkie transakcje. Dzięki temu nie potrzebujemy jednego głównego rejestru, a każdy może w każdej chwili sprawdzić, co się dzieje.
Blockchain to naprawdę sprytny sposób na tworzenie bezpiecznych i niezmiennych zapisów. Pomysł ten przypisuje się tajemniczej postaci o pseudonimie Satoshi Nakamoto, która stworzyła Bitcoina. Jednak łańcuch bloków ma wiele innych zastosowań poza kryptowalutami i inspiruje coraz więcej inwestorów. Chcesz wiedzieć więcej o cyfrowych aktywach? Sprawdź ranking giełd kryptowalut i przekonaj się na własne oczy!
Artykuł sponsorowany.